Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Lilie, chryzantemy, kalie czy hortensje to najczęściej spotykane kwiaty, z których przygotowywane są wieńce i wiązanki pogrzebowe. Jednak i w tej branży zauważalne są różnorodne trendy, co sprawia, że podczas uroczystości ostatniego pożegnania pojawiają się także róże, goździki, czy egzotyczne rośliny, cechujące się oryginalnością i zróżnicowaną kolorystyką.

Warto pamiętać, że nie tylko gatunek kwiatów się liczy, ale także ich barwa, która ma znaczenie symboliczne. Zakłada się, że jednym z najczęściej spotykanych kolorów jest fiolet – symbolizujący żałobę i smutek po stracie bliskiej osoby. Czerwone kwiaty zaś są symbolem miłości, natomiast białe i kremowe oznaczają spokój i zwykle pojawiają się na pogrzebach dzieci oraz osób młodych.

Jakie kwiaty na pogrzeb?

To, jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, zależne jest od kilku czynników. Pierwszym jest znajomość zmarłego. W przypadku osób bliskich warto przynieść na pogrzeb ich ulubione kwiaty – niezależnie w jakim kolorze. Nie ma znaczenia także forma. Najczęściej oczywiście spotyka się wieniec pogrzebowy i wiązankę, jednak doskonale sprawdza się również jeden okazały kwiat, który kładzie się grobie.

Otwarte pozostaje pytanie, pojawiające się szczególnie w okresie zimowym, czy na pogrzeb trzeba przynieść kwiaty żywe, czy też można je zastąpić sztucznymi. W tym zakresie warto odnieść się do obowiązujących zwyczajów, które raczej eliminują sztuczne wiązanki. Tego rodzaju dekoracje pojawiają się na grobach, jednak nie na samym pogrzebie, ale w późniejszym czasie. Zdecydowanie lepiej więc wybrać wiązankę z kwiatów żywych, które nawet zimą są powszechnie dostępne.

Kwiaty pogrzebowe

Kwiaty pogrzebowe to nie tylko ich rodzaj, gatunek czy kolor. Nieodłącznym elementem wiązanek są także szarfy, które są symbolicznym pożegnaniem zmarłego. W tym zakresie warto decydować się na indywidualne napisy, wyrażające nasze uczucia związane ze śmiercią bliskiej osoby. Dziś w niemal każdej kwiaciarni można zamówić personalizowaną szarfę, która wykonywana jest na drukarce lub – w wersji tradycyjnej – pisana ręcznie.

Pamiętajmy także, aby kwiaty na pogrzeb, a szczególnie duże wieńce, przekazywać w odpowiednim momencie pracownikom zakładu pogrzebowego. Najczęściej, tuż po złożeniu ciała do grobu lub umieszczeniu urny w kolumbarium, prosi się uczestników pogrzebu o przekazywanie kwiatów, co pozwala właściwie rozmieścić je na grobie i usprawnić organizację pochówku.

Kwiaty pogrzebowe mają w naszej kulturze ogromne znaczenie – są symbolicznym pożegnaniem zmarłego. Wybierając wiązankę czy wieniec pogrzebowy, warto pamiętać nie tylko o gatunku roślin, ale także o ich kolorze, który może być zgodny z powszechnie przyjętym zwyczajem lub być wyrazem indywidualnego gustu uczestników pogrzebu lub osoby zmarłej.