Dlaczego zapalamy znicze pogrzebowe?

29 kwietnia 2021
znicz

Znicz pogrzebowy znany jest w niektórych regionach kraju, jako element tradycji związanej z pochówkiem. Zapalany jest tuż po złożeniu ciała do grobu. Nie wszędzie jednak zwyczaj ten jest obecny, a najważniejszym elementem ceremonii są wówczas wieńce i wiązanki pogrzebowe, z którymi na cmentarz przychodzą uczestnicy pogrzebu. Dlaczego zapalamy znicze pogrzebowe?

Jest to związane z pamięcią o zmarłym, podobnie jak wspomniane wcześniej kwiaty. Tradycję tę można wywieść z religii, w której światło znicza oznacza wieczność. Symbolika ta jest bardzo czytelna, przede wszystkim z uwagi na święto zmarłych, które nieodłącznie kojarzy się ze zniczami zapalanymi na grobach osób najbliższych.

Znicze na cmentarz

Znicze na cmentarz można wybierać spośród różnorodnych wersji kolorystycznych. Teoretycznie nie mają one głębszego znaczenia, kierujemy się więc względami estetycznymi. Inaczej natomiast wygląda sytuacja, gdy wybieramy się na pogrzeb osoby młodej, a szczególnie dziecka. Wówczas można spotkać najczęściej znicze w kolorze białym, symbolizującym niewinność. Na niektórych z nich umieszczane są dodatkowo grafiki przedstawiające anioła.

Warto także wspomnieć, że – w zależności od regionu – znicz może być zapalany bezpośrednio po złożeniu ciała w grobie lub wcześniej. Niektóre osoby, idąc w kondukcie żałobnym, niosą zapalone znicze na znak pamięci i smutku. Światło utrzymywane jest podczas całej ceremonii odbywającej się na cmentarzu, a po jej zakończeniu, znicz wraz z przyniesionymi kwiatami umieszcza się na grobie.

Sprawdź również:  Transport zmarłych z zagranicy

Znicz

Aby zachować płomień przez długi czas, warto wybierać znicz zamykany. Przykrywka chroni wnętrze znicza przed działaniem deszczu, śniegu czy wiatru. Mamy wówczas pewność, że symbol naszej pamięci będzie długo palił się na grobie. Często bowiem w kolejnym dniu po pogrzebie, kiedy rodzina i bliscy znajomi pojawiają się na cmentarzu, można jeszcze zauważyć wiele wciąż płonących zniczy.

Warto podkreślić, że znicze pojawiają się nie tylko na pochówkach tradycyjnych – trumnowych, ale także podczas pogrzebu urnowego. W przypadku składania prochów do grobu znicze ustawiane są na płycie. Natomiast gdy urna trafia do kolumbarium, powszechną praktyką jest ustawianie zapalonych zniczy bezpośrednio przed ścianą z urnami. W niektórych miejscach można spotkać specjalne płyty, na których można umieścić zapalony znicz.

Symbolika światła, które pozostawiamy na grobach osób zmarłych, nawiązuje do wieczności. To również wyraz naszej pamięci oraz żalu po stracie bliskich. Mimo że tradycja przynoszenia zniczy na uroczystości pogrzebowe nie jest kultywowana w całym kraju, są miejsca, w których do tego gestu przywiązuje się ogromną wagę.