Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

16 czerwca 2020
pogrzeb żałobnik

Lilie, chryzantemy, kalie czy hortensje to najczęściej spotykane kwiaty, z których przygotowywane są wieńce i wiązanki pogrzebowe. Jednak i w tej branży zauważalne są różnorodne trendy, co sprawia, że podczas uroczystości ostatniego pożegnania pojawiają się także róże, goździki, czy egzotyczne rośliny, cechujące się oryginalnością i zróżnicowaną kolorystyką.

Warto pamiętać, że nie tylko gatunek kwiatów się liczy, ale także ich barwa, która ma znaczenie symboliczne. Zakłada się, że jednym z najczęściej spotykanych kolorów jest fiolet – symbolizujący żałobę i smutek po stracie bliskiej osoby. Czerwone kwiaty zaś są symbolem miłości, natomiast białe i kremowe oznaczają spokój i zwykle pojawiają się na pogrzebach dzieci oraz osób młodych.

Jakie kwiaty na pogrzeb?

To, jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, zależne jest od kilku czynników. Pierwszym jest znajomość zmarłego. W przypadku osób bliskich warto przynieść na pogrzeb ich ulubione kwiaty – niezależnie w jakim kolorze. Nie ma znaczenia także forma. Najczęściej oczywiście spotyka się wieniec pogrzebowy i wiązankę, jednak doskonale sprawdza się również jeden okazały kwiat, który kładzie się grobie.

Otwarte pozostaje pytanie, pojawiające się szczególnie w okresie zimowym, czy na pogrzeb trzeba przynieść kwiaty żywe, czy też można je zastąpić sztucznymi. W tym zakresie warto odnieść się do obowiązujących zwyczajów, które raczej eliminują sztuczne wiązanki. Tego rodzaju dekoracje pojawiają się na grobach, jednak nie na samym pogrzebie, ale w późniejszym czasie. Zdecydowanie lepiej więc wybrać wiązankę z kwiatów żywych, które nawet zimą są powszechnie dostępne.

Sprawdź również:  Jaka jest dopuszczalna ilość osób na pogrzebach?

Kwiaty pogrzebowe

Kwiaty pogrzebowe to nie tylko ich rodzaj, gatunek czy kolor. Nieodłącznym elementem wiązanek są także szarfy, które są symbolicznym pożegnaniem zmarłego. W tym zakresie warto decydować się na indywidualne napisy, wyrażające nasze uczucia związane ze śmiercią bliskiej osoby. Dziś w niemal każdej kwiaciarni można zamówić personalizowaną szarfę, która wykonywana jest na drukarce lub – w wersji tradycyjnej – pisana ręcznie.

Pamiętajmy także, aby kwiaty na pogrzeb, a szczególnie duże wieńce, przekazywać w odpowiednim momencie pracownikom zakładu pogrzebowego. Najczęściej, tuż po złożeniu ciała do grobu lub umieszczeniu urny w kolumbarium, prosi się uczestników pogrzebu o przekazywanie kwiatów, co pozwala właściwie rozmieścić je na grobie i usprawnić organizację pochówku.

Kwiaty pogrzebowe mają w naszej kulturze ogromne znaczenie – są symbolicznym pożegnaniem zmarłego. Wybierając wiązankę czy wieniec pogrzebowy, warto pamiętać nie tylko o gatunku roślin, ale także o ich kolorze, który może być zgodny z powszechnie przyjętym zwyczajem lub być wyrazem indywidualnego gustu uczestników pogrzebu lub osoby zmarłej.