Pogrzeb z orkiestrą. Czy to wypada?

17 lutego 2021
orkiestra pogrzebowa

Widokiem, z jakim najczęściej spotykamy się na Śląsku, jest orkiestra górnicza na pogrzebie. Muzycy pojawiają się na ceremoniach, podczas których żegna się ich zmarłych kolegów i koleżanki. Orkiestra dodaje podniosłości pogrzebowi, stanowiąc jednocześnie wyjątkową formę oddania hołdu pamięci zmarłego. Czy skorzystanie z usług muzyków orkiestrowych jest praktyką stosowaną także na pogrzebach osób niezwiązanych z górnictwem?

Tak. Orkiestra pojawia się na uroczystościach, co jest związane bezpośrednio z ostatnią wolą zmarłego lub też wymaganiami rodziny. Ta forma spotykana jest także na pogrzebach osób znanych. Wówczas ceremonia przyjmuje charakter państwowy i obecność orkiestry jest nie tylko pożądana, ale wymagana. Ma to miejsce głównie w przypadku pogrzebów polityków, żołnierzy czy osób zasłużonych dla kultury.

Orkiestra na pogrzebie

Jak wspomnieliśmy, orkiestra na pogrzebie podkreśla podniosły charakter uroczystości. Organizując pochówek osoby bliskiej, również można skorzystać z tej formy uczczenia jej pamięci. Wystarczy poprosić o pomoc zakład pogrzebowy, organizujący ceremonię, ponieważ przedsiębiorcy współpracują z profesjonalnymi muzykami, świadczącymi tego rodzaju usługi.

Istotne znaczenie ma repertuar, jaki ma być przygotowany. Obowiązkowym elementem pochówku jest marsz pogrzebowy. Orkiestra, w zależności od woli rodziny, gra ten utwór podczas odprowadzania zmarłego do grobu lub też bezpośrednio po złożeniu ciała. W przypadku pochówków o charakterze świeckim, możliwości w zakresie doboru utworów są znacznie szersze, dlatego też warto uzgodnić wszystkie szczegóły z przedstawicielem orkiestry, który zaproponuje konkretny repertuar.

Sprawdź również:  Ile kosztuje pogrzeb?

Orkiestra pogrzebowa

Orkiestra pogrzebowa nie zawsze musi wystąpić w pełnym składzie. To także zależy od woli rodziny. Często ograniczamy się jedynie do kilku muzyków, którzy pojawiają się na uroczystości z trąbką czy werblami. Towarzyszą najczęściej chwili składania ciała lub urny do grobu, ale także mogą być obecni podczas nabożeństwa. Fakt ten należy jednak wcześniej uzgodnić z księdzem oraz organistą, obsługującym ceremonię.

Z uczestnictwem orkiestry wiążą się także dodatkowe koszty, ponieważ usługa nie należy do standardowych. Oczywiście nie dotyczy to wspomnianych pogrzebów górników czy znanych osób, gdy udział orkiestry jest dobrowolny i związany bezpośrednio z chęcią uczczenia pamięci zmarłego. Natomiast w przypadku osób prywatnych, trzeba uiścić dodatkowe wynagrodzenie, którego wysokość zależna jest między innymi od składu orkiestry.

Orkiestra pogrzebowa, tworząca oprawę muzyczną ceremonii, jest wyjątkowym wyrazem czci oddawanej osobie zmarłej. Udział muzyków nie wiąże się jedynie z pochówkiem górników, polityków, aktorów czy innych znanych osób. Z usługi tej może skorzystać każdy, kto wyraża taką chęć. Wówczas warto porozmawiać z przedstawicielami zakładu pogrzebowego z Warszawy, którzy pomogą w organizacji pochówku z udziałem orkiestry.