Ile kosztuje pogrzeb?

9 października 2020
nagrobek

Na to, ile kosztuje pogrzeb, ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj ceremonii oraz oprawa, na jaką zdecyduje się rodzina. Możliwe jest bowiem przygotowanie uroczystości w kwocie zbliżonej do otrzymywanego zasiłku pogrzebowego, a także zaangażowanie znacznie większych środków, co zależy jedynie od najbliższych zmarłego.

Warto pamiętać, że na całkowity koszt pogrzebu składa się między innymi: transport ciała, przechowywanie, ubranie, trumna lub urna, kwiaty, dodatkowe dekoracje, zakup miejsca na cmentarzu oraz specjalna oprawa muzyczna. Zupełnie inny będzie także koszt pogrzebu, gdy ciało trzeba sprowadzić spoza granic kraju, czy przewieźć na znaczne odległości.

Koszt pogrzebu

Na koszt pogrzebu wpływa również jego forma. Zwykle uważa się, że pochówek z trumną jest droższy niż kremacja. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, jednak ostateczna wartość usługi zależna będzie między innymi od rodzaju wybranej trumny kremacyjnej czy urny, w której zostaną umieszczone prochy. Można zdecydować się podstawowe modele, cechujące się niską ceną, a także urny wykonywane na specjalne zamówienie, które będą znacznie droższe od trumny.

W tym miejscu należy wskazać, że na niższy koszt pogrzebu z kremacją wpływa także miejsce na cmentarzu. Urna może być umieszczona w istniejącym grobowcu lub w kolumbarium, które pojawiają się na cmentarzach w całym kraju, co znacznie zmniejsza cenę usługi pogrzebowej. Istotna jest również cena samego spopielenia, która różni się w zależności choćby od miasta, w którym kremacja będzie przeprowadzona.

Sprawdź również:  Trumna czy kremacja? Co wybrać?

Całkowity koszt pogrzebu

Jak wspomnieliśmy, całkowity koszt pogrzebu to między innymi wybrane przez rodzinę dekoracje kwiatowe. Zatem ile kosztuje wieniec pogrzebowy? W tym przypadku ceny również są mocno zróżnicowane, a zależą od wielkości wieńca, wybranych kwiatów czy dodatkowych dekoracji. Można jednak przyjąć, że niewielki wieniec o standardowym kształcie to koszt około dwustu złotych. Do dekoracji należy także doliczyć wiązankiy, które ozdobią trumnę lub urnę.

Na ostateczną wartość usługi pogrzebowej ma również wpływ charakter ceremonii. Warto bowiem pamiętać, że decydując się na pochówek świecki, w budżecie należy uwzględnić wynagrodzenie dla mistrza ceremonii oraz wszelkie dodatkowe elementy, jakie mają towarzyszyć uroczystości. Może to być na przykład specjalna oprawa muzyczna, realizowana przez wokalistę z akompaniatorem.

Koszt pogrzebu to wydatek na pewno kilku tysięcy złotych. Finalna wartość usługi natomiast zależna jest od wielu czynników, o których wspomnieliśmy powyżej. Należy pamiętać, że pochówek można sfinansować z zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS, który należny jest osobie pokrywającej koszty pogrzebu i posiadającej na to stosowne dokumenty.