Trumna czy kremacja? Co wybrać?

24 czerwca 2020
urny pogrzebowe

Zatwierdzenie przez kościół katolicki możliwości spopielenia zwłok spowodowało, że coraz częściej rodziny zmarłych decydują się na pogrzeb urnowy. Wciąż jednak jest liczna grupa osób wybierająca tradycyjną wersję pochówku – w trumnie. Obie formy dopuszczane są przez władze kościelne i świeckie, a wybór konkretnej powinien być wynikiem realizacji ostatniej woli zmarłego lub decyzji podjętej przez najbliższych.

Prawdziwą zmianę w kwestii formy pochówków odegrały wytyczne władz kościoła katolickiego, które jednoznacznie zaaprobowały spopielenie, jako zgodne z wiarą i religią. Od tego momentu coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb urnowy, który jest preferowanym rozwiązaniem przede wszystkim na cmentarzach, na których zaczyna brakować miejsc do tradycyjnego pochówku.

Trumna czy urna?

Jak wspomnieliśmy – trumna czy urna to indywidualna decyzja rodziny. Często za życia informujemy najbliższych o swoich preferencjach w zakresie pochówku. Jest to zupełnie naturalne i znacznie ułatwia wybór, szczególnie gdy śmierć przyjdzie nagle. Decydując się na pogrzeb tradycyjny, rodzina musi jedynie wybrać trumnę, w jakiej zmarły zostanie pochowany. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku spopielenia.

Wówczas niezbędny jest wybór urny, w której zostaną umieszczone prochy. Można zdecydować się na wersje kamienne, kompozytowe, drewniane czy metalowe. Urny produkowane są w zróżnicowanej wielkości oraz kolorystyce, dzięki czemu łatwo można ją dopasować do indywidualnych oczekiwań estetycznych rodziny zmarłego. Do spopielenia zwłok konieczna jest także trumna do kremacji, pozbawiona wszelkich ozdób metalowych i innych materiałów niepalnych.

Sprawdź również:  Elegancki karawan pogrzebowy

Koszty pogrzebu

Dla wielu osób bardzo ważną kwestią są koszty pogrzebu. Czy różnią się w zależności od formy pochówku? To zależy od wielu czynników i nie można jednoznacznie stwierdzić, że kremacja jest zawsze tańsza niż pogrzeb tradycyjny. Ogromną rolę w kosztach odgrywa bowiem wybrana trumna, urna czy odległość cmentarza od zakładu pogrzebowego.

Kluczowym elementem mającym wpływ na ostateczne koszty pogrzebu jest między innymi zakup kwatery na cmentarzu czy wybudowanie grobowca. Bez wątpienia tańsze jest miejsce na cmentarzu w przypadku pogrzebu urnowego. Coraz więcej nekropolii buduje kolumbaria, które charakteryzuje koszt dzierżawy, znacznie odbiegający od ceny klasycznego grobowca, opłacanego na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Wybór pomiędzy pogrzebem tradycyjnym i urnowym należy wyłącznie do rodziny. To najbliżsi decydują, która z form będzie wypełnieniem woli zmarłego. W zależności od formy pochówku, różne są także jego koszty. Ostateczna wartość usługi pogrzebowej jest wypadkową wielu czynników, między innymi rodzaju trumny czy urny, na jaką zdecydowała się rodzina zmarłego.