Czym się różni dom pogrzebowy od zakładu pogrzebowego?

29 września 2023
kaplica pogrzebowa

Zarówno dom pogrzebowy, jak i zakład pogrzebowy w Warszawie, zapewniają swoim klientom kompleksowe usługi związane z pochówkiem zmarłych. Często nazwy tych dwóch instytucji stosowane są zamiennie, chociaż może to niektórych wprowadzić w błąd.

Dla osoby szukającej firmy, która podejdzie profesjonalnie do sprawy pogrzebu i wesprze w organizacji ostatniego pożegnania bliskiej osoby, tylko w szczególnych przypadkach będzie mieć znaczenie, która z nich weźmie ten obowiązek na swoje barki. Warto jednak wiedzieć, czym się różni dom pogrzebowy od zakładu pogrzebowego, aby w razie konieczności zwrócić się od razu do odpowiednich osób.

Zakład pogrzebowy, Warszawa – czym różni się od domu pogrzebowego?

Chociaż podstawowe usługi jednej i drugiej firmy są zbliżone do siebie i skupiają się wokół profesjonalnego zorganizowania pochówku, to jednak konkretny zakres ich możliwości nieco się od siebie różni. Dom pogrzebowy będzie mieć nieco szerszą ofertę, ponieważ wyposażony jest w dodatkowe pomieszczenie – kaplicę pogrzebową albo chłodnię lub jedno i drugie.

Z kolei nawet najlepszy zakład pogrzebowy w Warszawie będzie miał nieco inaczej zorganizowane przygotowania do ceremonii. O ile rodzinie zmarłego nie zależy na specjalnych usługach związanych z pochówkiem czy czuwaniem u boku zmarłego, to brak samej chłodni czy kaplicy nie stanowi problemu w kompleksowej obsłudze pogrzebu.

Kompleksowe usług pogrzebowe – co to oznacza?

W jednym i drugim przypadku rodzina zmarłego może liczyć na w pełni kompleksowe usługi, m.in. transport z miejsca zgonu – z domu albo szpitala i przygotowanie ciała do ostatniego pożegnania. Jedyną różnicą będzie to, że zakład pogrzebowy w Warszawie skorzysta w tym celu z ogólnej kostnicy, służącej temu samemu celowi kilku innym zakładom o tym samym charakterze. Dom pogrzebowy przetransportuje natomiast zwłoki do własnej chłodni, może również udostępnić rodzinie zmarłego przestrzeń prywatnej kaplicy, jeśli takie jest jej życzenie.

Sprawdź również:  Jak pożegnać zmarłego przy trumnie?

Pozostała część usług jest niezmienna w jednym i drugim przypadku. Usługi pogrzebowe w Warszawie będą skupiać się wokół organizacji wszystkich najważniejszych elementów. Mowa tu o transporcie ciała, jego przygotowaniu – umyciu, ubraniu i umalowaniu, a nawet dopasowaniu ubrań zgodnie z życzeniem rodziny, wybraniem oprawy muzycznej i florystycznej, trumny lub urny. Rodzina może zadecydować o tradycyjnym pochówku lub o kremacji.

Zakład pogrzebowy w Warszawie oraz dom pogrzebowy mogą pomóc również w kwestiach formalnych, czyli ze znalezieniem miejsca na cmentarzu, zamówieniem mistrza ceremonii w przypadku pogrzebów świeckich lub księdza w przypadku obrządków katolickich. Jeśli konieczne jest wsparcie w zakresie uzyskania zasiłku pogrzebowego, pracownicy jednej i drugiej firmy również chętnie będą służyć pomocą swoim klientom.

Dodatkowe usługi, jakie może zaoferować dom lub zakład pogrzebowy

Wyposażenie domu pogrzebowego szczególnie w kaplicę pogrzebową daje możliwość rozszerzenia usług pogrzebowych w Warszawie o kilka kolejnych opcji. Rodzina w takim przypadku ma możliwość zorganizowania nocnego czuwania przy ciele zmarłego lub zorganizowania bardzo kameralnego pogrzebu z udziałem księdza, który może w takim miejscu odprawić mszę.

Warto jednak uwzględnić fakt, że dodatkowe usługi zawsze będą pociągały za sobą dodatkowe koszty, które być może nie każdy bierze pod uwagę. Dlatego to właśnie zakłady pogrzebowe w Warszawie cieszą się największym zainteresowaniem ze względu na faktyczną, profesjonalną pomoc w zorganizowaniu wszystkich najważniejszych w takiej chwili kwestii.

Sprawdź również:  Ostatnie pożegnanie. Godnie i profesjonalnie