Jak ubrać się na pogrzeb? Stosowny strój to podstawa

24 stycznia 2022
Jak ubrać się na pogrzeb?

Ceremonia ostatniego pożegnania przepełniona jest smutkiem i żalem. Ze względu na podniosły charakter uroczystości, uczestnictwo w pogrzebie wymaga również odpowiedniego ubioru. O tym, jaka stylizacja będzie właściwa podczas pogrzebu, decyduje odgórnie ustalony dress code, którego w dobrym guście jest przestrzegać. Wybranie stonowanego stroju na pogrzeb symbolizuje szacunek zarówno do osoby, która odeszła, jak i pogrążonych w żałobie członków rodziny.

Nieodłączną cechą ubioru na pogrzeb są ciemne barwy. Nie tylko powszechnie uznawana czerń, ale także szarości i odcienie granatowego będą gustowne w przypadku stylizacji na pogrzeb. Zakłada się jednak, że rozszerzona paleta dotyczy tylko dalszych krewnych i znajomych osoby zmarłej. Najbliższa rodzina, która będzie uczestniczyć w ceremonii ostatniego pożegnania, powinna wybrać jedynie ubrania w kolorze czarnym.

Stylizacje na pogrzeb Warszawa

Nie tylko kolorystyka stroju na pogrzeb stanowi istotną kwestię w trakcie doboru stosownej stylizacji. Ważną składową etykiety, mówiącej o tym, jak ubrać się na pogrzeb, jest minimalizm.

Strój na ceremonię pochówku powinien być prosty, niewyróżniający się, bez aplikacji, ozdób i nadrukowanych grafik. Powyższe wytyczne dotyczą również dodatków – biżuterii, zegarków, pasków, torebek, a nawet butów.

W przypadku pań, które myślą o wykonaniu makijażu, zasada minimalizmu także musi zostać zachowana.

Ubierając się na pogrzeb, należy zadbać o skromność stroju. Odpowiednio dobrane spódnica czy sukienka powinny sięgać za kolano. Najlepiej unikać bluzek z bardzo wyciętym dekoltem. Dobierając stylizację na pogrzeb, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy strój będzie zakrywał ramiona – jeśli nie, zaopatrzenie się w marynarkę, żakiet bądź sweter, oczywiście w stonowanym kolorze, będzie wskazane.

Sprawdź również:  Pogrzeb z orkiestrą. Czy to wypada?

Jak ubrać się na pogrzeb zimą a jak latem?

Choć wygląd stroju na pogrzeb dyktowany jest określonymi zasadami dress code’u, warto kompletować poszczególne części stylizacji na ceremonię ostatniego pożegnania, zważając na warunki pogodowe, jakie mają panować danego dnia, a także osobisty komfort.

  • Stosowny strój musi posłużyć zarówno w takcie obrzędów w świątyni (w przypadku pogrzebu religijnego), w miejscu pochówku oraz często podczas uroczystej uczty, upamiętniającej osobę zmarłą.
  • Kiedy pogrzeb zaplanowany jest zimą, warto ubrać się elegancko i ciepło.
  • Z uwagi na umowną odpowiednią długość stroju na pogrzeb, latem dobrze jest stawiać na przewiewne części garderoby.